Na Komárov

Panna Maria v Kračinách Panna Maria v Kračinách Panna Maria v Kračinách
souřadnice: 49.1573858, 17.5584417

Panna Maria v Kračinách

Na konci rovinky pod lesem Buček ve směru Komárov stojí v zatáčce dvě košaté lípy. Každý, kdo jede kolem, si jistě všimne, že mezi těmito lípami stoji kamenná socha.

Tu zde nechal postavit jistý Jan Stolařík a rodina Dohnalova z č. 23 z Komárova v roce 1927. Strýc Stolařík byl svobodný a bezdětný. Proto si vzal k sobě mladého chlapce Josefa Dohnala. Na konci života se rozhodl odkázat veškerý svůj majetek Josefovi. V závěti si vymínil, aby byl na jeho památku postaven dřevěný kříž v místech, kde dnes stojí socha. Po smrti pana Stolaříka rozhodla rodina Dohnalova, že místo dřevěného kříže postaví kříž kamenný, který bude lépe odolávat povětrnostním vlivům. Namísto zamýšleného kříže byla postavena v roce 1927 socha Panny Marie s Ježíškem.

Socha však v průběhu let utrpěla značná poškození. Podepsal se na ní nejen zub času v podobě zvětralého kamene, ale také vandalismus lidí vracejících se ze zábav v okolí (uražená hlava a ruce Jezulátka).

V roce 1966 byla socha opravena z prostředků dobrovolné sbírky komárovských občanů. Další opravy se socha dočkala v roce 2009.

❮ Předchozí Zpět na přehled míst Další ❯